Krótki komentarz związany z „aferą wawelską”

Nie będę mówił o moich zapatrywaniach politycznych. Nie będę oceniał prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Nie będę porównywał go z poprzednimi prezydentami Rzeczypospolitej Polskiej. Wypowiem się jedynie na temat pochówku Prezydenta na Wawelu.

Ciężko stwierdzić, kto jest autorem koncepcji pochowania Lecha Kaczyńskiego na Wawelu. Niektórzy utrzymują, że pomysł wyszedł od Jarosława Kaczyńskiego, inni natomiast twierdzą, że ideę wysunął kardynał Stanisław Dziwisz. Ten fakt, choć istotny, nie zmieni jednak mojej oceny tego planu.

Powstrzymam się od oceny, czy Kaczyński jest „godzien” (bez względu, co dokładnie ma to oznaczać), wypowiem się o moim zdaniem dużo ważniejszej kwestii. Cała afera z pogrzebem Lecha Kaczyńskiego wzbudza we mnie ogromny niesmak. Decyzja, gdzie ma spocząć Prezydent po śmierci, należy do rodziny. Społeczeństwo może wyrazić swoje opinię, ale NIE MA ŻADNEGO prawa decydować lub w jakikolwiek realny sposób oddziaływać na tę decyzję. Dlatego mówię zdecydowane „NIE” wszystkim wiecom, demonstracjom czy petycjom, stronom internetowym, listom, na których zbierane są „podpisy” przeciwników pochowania Lecha Kaczyńskiego na Wawelu.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Krótki komentarz związany z „aferą wawelską”

  1. sienio pisze:

    Nie mogę się z tobą zgodzić w jednej kwestii, Duszko.
    O Wawelu, a dokładniej o kościele p.w. św. Stanisława i św. Wacława, powinien decydować Kościół rzymsko-katolicki, który zarządza Królewską Katedrą na Wawelu, a nie „naród”.
    Jak rozumiem, jesteś przeciwna pochowaniu państwa Kaczyńskich (co ciekawe, to będzie pierwsza kobieta, oczywiście nie licząc rodziny królewskiej, spoczywająca w katedrze), a przez to podważasz i sprzeciwiasz się prawu, jakie ma kardynał Dziwisz, tak?

  2. Z tego co wiem Lech Kaczyński był za pochówkiem na Powązkach a kardynał Dziwisz zadecydował o pochówku na Wawelu. Tak jak Sienio nie chce wchodzić w spory czy jest to odpowiednie miejsce. Uważam jednak, że decyzja powinna należeć do najbliższej rodziny i być niepodważalna. I również jestem przeciwny wszelkiego rodzaju protestom itp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s