Leszek Balcerowicz – twórca polskiej gospodarki wolnorynkowej

Na początku lat 90. nazwisko Leszka Balcerowicza kojarzone było z bezrobociem, kolejkami i pauperyzacją społeczeństwa. To właśnie on jako wicepremier i minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego zaproponował kompleksowy plan reform gospodarczo-ustrojowych zakładających przejście od gospodarki planowanej do wolnorynkowej.

Lata transformacji ustrojowej oceniane są bardzo różnie, ale koniecznie trzeba pamiętać, że obraz transformacji wynikał przede wszystkim z poprzedniego systemu władzy. Permanentny kryzys gospodarczy i stale rosnące zadłużenie musiały negatywnie wpłynąć na proces przeprowadzania reform. Jak to zwykle bywa, negatywne emocje w społeczeństwie skupiły się na twórcach reform, a nie na osobach odpowiedzialnych za poprzedni ustrój, który generował więcej problemów, niż planowane modernizacje. Na początku lat 90. ukazała się znamienna cecha Polaków – liczy się tylko to, co jest tu i teraz, a długoterminowe plany nie znajdują poparcia w znacznej części społeczeństwa.

Gdyby nie „Plan Balcerowicza” Polska wyglądałaby inaczej. Jak? Nie da się tego obiektywnie określić – można tylko gdybać na ten temat, ale zamiast tego lepiej ocenić obecny stan gospodarki i dyskutować nad sprawami bieżącymi. Oczywiście jest to temat rzeka, dlatego teraz chciałbym poznać wasze opinie w kilku istotnych sprawach dla gospodarki i finansów. Jak zapatrujecie się na ZUS i obecny system fiskalny w Polsce? Do czego wg was służą związki zawodowe i czy służba zdrowia spełnia swoje cele?

Szukając różnych ciekawych materiałów związanych z gospodarką natrafiłem na dokument przygotowany przez telewizję TVN. Poświęcony został prof. Leszkowi Balcerowiczowi. Zachęcam do obejrzenia produkcji, warto przysiąść na kilka minut.

Leszek Balcerowicz dwadzieścia lat później, cz.1.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Leszek Balcerowicz – twórca polskiej gospodarki wolnorynkowej

 1. Ignis pisze:

  Ciekawy temat, tym bardziej, że sam doceniam Balcerowicza za jego postawę i wpływ na gospodarkę Polski. Filmy z chęcią obejrzę, bo niestety nie wiem wiele na ten temat, tylko same ogólniki.
  Co do twoich pytań: nie jestem może ekspertem. Ba! Nawet niewiele interesuję się tego typu problemami. Niemniej uważam, że chyba lepiej, gdyby ZuS zakończył swój smutny żywot. Nie sprawdza się najlepiej, a każdy sam powinien mieć możliwość planowania swojej przyszłości i gospodarowania swoimi pieniędzmi.
  Podobnie ze służbą zdrowia. Jakie są, każdy widzi, a propozycja prywatyzacji została zbyt lekkomyślnie odrzucona. Niestety ludzie wolą żyć w stanie, który jest zły, ale do którego się przyzwyczaili, niż spróbować zmiany.

 2. sienio pisze:

  Niestety tak – plany reform bardzo często są opluwane i niedoceniane, a szkoda.

  ZUS i służba zdrowia zdecydowanie powinny być zreformowane. Problemem jest tylko „jak”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s