Zamieszki na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie

Wczoraj, tj. 22 maja 2010 r. ulicami Lublina przeszła manifestacja zorganizowana przez Obóz Narodowo-Radykalny. Uczestnicy tego społecznego ruchu, jak sami siebie nazywają, planowali przejść z Placu Litewskiego na Plac Zamkowy. ONaR-owcy chcieli uczcić w ten sposób „poległych w walce z totalitaryzmem komunistycznym i hitlerowskim”.

Nie wszystkim mieszkańcom Lublina spodobała się ta manifestacja. Nieformalna grupa „Lubelskie porozumienie na rzecz tolerancji” postanowiła zorganizować własną manifestację i zablokować drogę narodowo-radykalnym aktywistom.

Wokół całego zamieszania kręciło się mnóstwo fotografów i kamerzystów. Swoje wideorelacje z tych wydarzeń już opublikowały dwie gazety: Kurier Lubelski i Moje Miasto Lublin. Poniżej przedstawiam oba filmy.

Tyle faktów, teraz mój komentarz.

Przede wszystkim uderza mnie to, że ci, którzy żądają tolerancji, poprzez organizowanie nielegalnych kontrmanifestacji, zaprzeczają wyznawanym przez siebie ideałom. Co innego słowem promować tolerancję, co innego prezentować postawę skrajnie nietolerancyjną, zabraniając innym realizowania partykularnych celów i potrzeb. Doszło nawet do tego, że policja musiała usunąć siłą „walczących o tolerancję”. ONaR-owców było ok. 200, natomiast „tolerancyjnych” około 100.

O ile rozumiem obawy „tolerancyjnych” i kierowane do członków ONR zarzuty, o tyle nie mogę zaakceptować sposobu „walki” z nimi, który całkowicie przeczy idei tolerancji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s