Męskość jako kategoria kulturowa

Na portalu Wiedza i Edukacja prowadzonym przez dr. hab. Andrzeja Radomskiego z Instytutu Kulturoznawstwa UMCS została zamieszczona obszerna, bo ponad dwustustronicowa, praca zbiorowa poświęcona męskości. Jest to kontynuacja książki z 2008 pt. Męskość w kulturze współczesnej. Na razie jedynie przejrzałem teksty zamieszczone w Męskości jako kategorii kulturowej, i na pierwszy rzut oka wydają się ciekawe, dlatego polecam i wam zapoznanie się z treścią publikacji, albo chociaż ze spisem treści.

Praca dostępna jest na portalu Wiedza i Edukacja w tym miejscu.

Poniżej fragment Wstępu pióra Andrzeja Radomskiego:

Współczesny mężczyzna jest mężczyzną „rozdartym”. Często doświadcza swoistej „schizofrenii”. Burzliwie przemiany, jakie zachodzą na naszych oczach – nie tylko w związku z rozkładem patriarchalizmu, lecz przede wszystkim na skutek rewolucji informatycznej i tworzenia się społeczeństwa sieciowego – powodują, że mężczyźni otrzymują sprzeczne sygnały dotyczące ich powinności oraz ról do wypełnienia.

Codzienne praktyki mężczyzn w różnych krajach często dalekie są od stereotypowych wyobrażeń serwowanych nam przez popkulturę, media czy feministyczną literaturę. Nie jest tak, że wszyscy mężczyźni czerpią wyłącznie profity z posiadania takiej, a nie innej płci. Wielu współczesnych mężczyzn jest bezrobotnych. Często żyją oni w rodzinach, gdzie to kobieta posiada lepsze wykształcenie i zarabia więcej od swego męża czy partnera. Z tego powodu doświadczają silnej frustracji […]

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s