Ring w TVP1

W programie publicystycznym Ring emitowanym kiedyś na TVP1 poruszano najróżniejsze tematy. Redaktorem programu był Rafał A. Ziemkiewicz, a później Paweł Paliwoda. Prowadzący zapraszał do studia telewizyjnego przedstawicieli kultury i nauki, aby przedyskutować z nimi tematy związane z polityką, kulturą czy historią.

Mnie oczywiście najbardziej interesuje ten ostatni temat. 3 września 2007 gośćmi P. Paliwody byli: Mirosław Czech, Piotr Gontarczyk, Antoni Zambrowski oraz Jan Żaryn. Zaproszeni goście wypowiadali się na temat historii Polski XX wieku – mówili o „prawdzie historycznej”, o instrumentalnym wykorzystywaniu historii czy o służbie historyków względem państwa.

Całkiem ciekawy program, polecam obejrzeć.

Po zapoznaniu się z Ringiem zdecydowałem się poświęcić jeden wpis tzw. prawdzie historycznej. Jestem już w trakcie tworzenia artykułu na ten temat, także niedługo opublikuję go na blogu. A teraz zachęcam do obejrzenia Ringu.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Ring w TVP1

  1. Ignis pisze:

    W związku z tym tematem przypomniał mi się pewien fakt.
    Dla nas, Polaków unia Korony i Litwy, Rzeczpospolita Obojga Narodów jest sojuszem Polski i Litwy, tak nas uczą w szkołach i podręcznikach historii. Sprawa jest jednak trochę kontrowersyjna, bo sami Litwini traktują to tak, jak my traktujemy rozbiory Polski.

  2. sienio pisze:

    „Prawda” jest względna – dlaczego piszę o tym artykuł, w którym wyłożę kilka ważnych kwestii w kontekście pisania i odczytywania historii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s