FlashForward – Przebłysk Jutra

Do listy obejrzanych seriali dołącza FlashForward.

Wielkie nieszczęście spadło na ludzkość – doszło do ogólnoświatowego zamroczenia, czyli utraty przytomności trwającej 2 min. i 17 sekund. Wszyscy ludzie na świecie podczas zamroczenia widzieli przyszłość – dla jednym wielka katastrofa (zginęło ok. 20 mln. ludzi w ciągu 137 sekund) stała się zmorą, dla innych błogosławieństwem. Światowe mocarstwa wzajemnie oskarżają się o celowe wywołanie zamroczenia, a tajne i nietajne służby usiłują rozwikłać największą zagadkę XXI stulecia.

Głównym bohaterem serialu jest Mark Benford, agent FBI. Wraz z towarzyszami z biura usiłuje odkryć przyczynę zamroczenia. Jak wspomniałem wcześniej, wszyscy w swych wizjach widzieli przyszłość – konkretnie jeden dzień. Na podstawie setek tysięcy wpisów na nowo utworzonej stronie internetowej, o nazwie Mozaika,  amerykańscy agenci odtwarzają obraz 29 kwietnia, który wyłania się z wizji. Oczywiście, nie jest to takie proste – szczególnie po odkryciu, że zamroczenie to dzieło ludzi, a nie przypadku czy istot nadprzyrodzonych. Tyle o treści, oczywiście w telegraficznym skrócie.

Serial ma swój klimat, jednak mnie nie powalił na kolana. Czasem trzyma w napięciu, czasem zaskakuje, a czasem bawi. Przebłysk Jutra, bo tak serial nazywa się w Polsce, zdobył wielu fanów na całym świecie, mojego serca jednak nie podbił. Gra aktorska jest na średnim poziomie. Joseph Fiennes (serialowy główny bohater) gra dość drętwo, bez polotu. Pozostali aktorzy nie wybijają się swoimi umiejętnościami aktorskimi.

Fabuła jest w miarę ciekawa – skomplikowana, wielopłaszczyznowa, rozbudowana. W serialu pojawia się kilka intrygujących wątków i interesujących historii postaci. Widz otrzymuje mieszankę złożoną z filmu akcji, filmu detektywistycznego i obyczajowego. Oczywiście nie zabraknie też wątków miłosnych, aczkolwiek nie jest ich wiele. W atrakcyjny sposób zostały przedstawione dylematy postaci związane z poznaniem przyszłości – w dużym uproszczeniu chodzi o to, że poszczególni bohaterowie zastanawiają się czy ludzie mają wpływ na przyszłość i czy mogą zmienić swoje życie, aby stało się odmienne, niż te z wizji.

Producenci FlashForward opierali się na dziele literackim pod tym samym tytułem. Jego autorem jest Robert J. Sawyer. W powieści, w wyniku działania Wielkiego Zderzacza Hadronów cały świat stracił przytomność na ok. 2 minuty, a podczas zamroczenia każdy widział siebie za ok. 21 lat. Książka stała się inspiracją dla serialu i choć na pewno można znaleźć wiele elementów wspólnych, to nie umniejszy to w żaden sposób produkcji ABC.

Serial warto poznać. W skali szkolnej oceniłbym go na 4. Polecam szczególnie tym, którym podobał się serial Heroes.

Zapraszam do przeczytania notki dotyczącej innych opisanych przeze mnie seriali. Tekst znajduje się w tym miejscu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s