Jarmark Jagielloński 2010

Po dwóch tygodniach przerwy reaktywuję bloga. Pierwszy mój wpis po powrocie z nad Morza Bałtyckiego jest poświęcony Jarmarkowi Jagiellońskiemu, który rozpoczyna się 10 sierpnia (wtorek) i będzie trwał aż do 15 sierpnia (niedzieli). Przez 6 dni na Starym Mieście w Lublinie będą odbywać się imprezy przypominające dawną świetność miasta. W czasie Jarmarku odbędą się m.in. koncerty, pokazy, wystawy prac, a także będzie można zwiedzić miasto pod okiem licencjonowanych przewodników miejskich. Więcej o atrakcjach na Jarmarku możecie przeczytać na oficjalnej stronie imprezy.

Dynastia Jagiellońska okazała się być bardzo łaskawa dla Lublina. Już pierwszy władca z tej dynastii docenił rolę tego miasta, dlatego nadawał mu liczne przywileje handlowe. (Ciekawostka: elekcja Władysława Jagiełły odbyła się w Lublinie.) Od zbliżenia się Polski i Litwy Lublin stał się bardzo istotnym miastem handlowym – leżał na szlaku z Krakowa do Wilna, z Krakowa do Lwowa, a także na licznych mniejszych szlakach.

Lublin prestiż zyskał w 1473 roku, kiedy to stał się stolicą województwa. Przez cały XV i XVI wiek stale zyskiwał na znaczeniu – powstawały tu nowe urzędy, rozwijała się infrastruktura, a mieszkańcy się bogacili. Jednym z najważniejszych wydarzeń dla miasta było podpisanie aktu unii między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim (Unia Lubelska). Świetność Lublina trwała nieprzerwanie do połowy XVII stulecia. Wtedy na Rzeczpospolitą spadły wielkie katastrofy – powstanie Chmielnickiego, potop szwedzki, wojny z Moskwą. Miasto było wielokrotnie łupione, palone, a na mieszkańców nakładano ogromne kontrybucje. Lublinianom, po tym trudnym okresie, nie udało się przywrócić dawnego blasku.

Aby skończyć optymistycznym akcentem, zapraszam wszystkich na Jarmark Jagielloński! Ja zjawię się na pewno! Do zobaczenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s