Jednostka Wojskowa GROM

O GROM-ie słyszał chyba każdy. Czym dokładnie jest Grupa Reagowania Organizacyjno Manewrowego? To elitarny oddział specjalny, którego główne zadania to: akcje ratowania zakładników (Hostage Rescue) w autobusach, pociągach, budynkach (również wysokościowcach), samolotach, na statkach oraz platformach wiertniczych. Oczywiście zakres działań żołnierzy z tej jednostki jest zdecydowanie szerszy niż wymieniłem, ale pełna lista mogłaby się okazać zbyt obszerna.

GROM powstał 13 lipca 1990 roku. Za szkolenie odpowiadali specjaliści amerykańscy i brytyjscy, którzy wraz z polskim rządem finansowali szkolenie i wyposażenie jednostki. Pierwszy dowódcą został płk Sławomir Petelicki (obecnie generał brygady WP).

Podstawowe informacje o GROM-ie można znaleźć na stronach internetowych poświęconych tej Jednostce (www.grom.mil.pl, www.grom.wp.mil.pl), a także oczywiście na Wikipedii. Oprócz zapoznania się z wymienionymi przeze mnie stronami zachęcam także do obejrzenie interesującego materiału filmowego dotyczącego właśnie GROM-u.

„Polscy obywatele muszą mieć świadomość, że rząd posiada siły i środki, które może przeznaczyć do zadań szczególnych w ich obronie, gdziekolwiek by się nie znajdowali.”

Zbigniew Siemiątkowski – były Minister Spraw Wewnętrznych

Dokument GROM Prawdziwa Historia został wyemitowany przez Discovery Historia w 2009 roku. Film jest dostępny na YouTube.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s