Rzym – Imperium doskonałe

Imperium Rzymskie od pokoleń ciekawiło wielu ludzi. Poczynając od królów, arystokracje i szlachtę, przez historyków, archeologów, filozofów, kulturoznawców, historyków sztuki, inżynierów,  po wielu innych badaczy czy naukowców. Zainteresowanie to rozpoczęło się jeszcze we wczesnym średniowieczu, bo przecież Karol Wielki sukcesywnie dążył do nadania swojemu imperium takiego statusu i prestiżu, jakim niegdyś cieszył się Rzym. Po Karolu za spadkobiercę potęgi Imperium Rzymskiego uważał się Otto I z Ludolfingów, król Niemiec i cesarz rzymski. Wielu władców niemieckich nosiło tytuły cesarskie, chcąc w ten sposób podnosić swój prestiż, a także przypisując sobie  rolę najważniejszego arbitra spraw międzypaństwowych.

Władcy niemieccy dbali o kontynuowanie tradycji ideologiczno-polityczno-ustrojowej, natomiast wraz z renesansem przyszedł czas na odrodzeniem tradycji intelektualnej starożytności. Oczywiście jeszcze w średniowieczu doceniono rolę i znaczenie prawa rzymskiego, obyczajów, myśli technicznej a przede wszystkim antycznej filozofii (Boecjusz, Kasjodor i in.), lecz dopiero u schyłku wieków średnich pozostałości kultury grecko-rzymskiej zostały w pełni dostrzeżone i docenione. Stąd także nazwa epoki, która nastała po średniowieczu – renesans.

W XX i XXI stuleciu powstało wiele interesujących publikacji naukowych dotyczących Rzymu. Nakręcono także filmy, seriale czy programy dokumentalne o tym starożytnym imperium. Ciekawą produkcją odnoszącą się do miasta Romulusa i Remusa jest  dokument National Geographic pt. Imperium doskonałe.

Obraz dostępny jest na YouTube. Imperium doskonałe to dokument, w którym jego autorzy przybliżają nam historię wiecznego miasta, jego ekspansję polityczną i handlową, a także uzasadniają, dlaczego to właśnie Rzym stał się największą potęgę starożytnego świata.

Osoby interesujące się historią i ciekawe świata zapraszam do obejrzenia filmu:

O starożytnym Rzymie już raz pisałem na blogu, dlatego na zakończenie zapraszam do zapoznania się z recenzją książki pt. Wojny w Imperium Rzymskim.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s