Warto znać

W tej notce chciałbym podzielić się z wami kilkoma stronami internetowymi, na które regularnie zaglądam. Są to najróżniejsze witryny – poczynając od blogów, przez serwisu społecznościowe po portale informacyjne. Dlaczego warto znać akurat te strony? Ponieważ one reprezentują sobą jakiś poziom. W internetowej dżungli i pod zmasowanym atakiem informacji powodującym zakłócenia w dekodowaniu komunikatów niektórym trudno jest się połapać i znaleźć ciekawe strony. Dlatego kilka wam polecę!

Blog Rafała A. Ziemkiewicza – autor komentuje bieżące sprawy polityczne, zachowuje dystans do nich, konkretnie i rzeczowo argumentuje, a na dodatek wszystko jest udekorowane bardzo dobrym stylem pisarskim, dzięki czemu kolejne wpisy czyta się z przyjemnością. Ziemkiewicz na swoim blogu porusza nie tylko problemy polityczne, ale także gospodarcze i społeczne. Niewielu publicystów zdecydowało się pisać o aferach związanych z rządem Tuska, Ziemkiewicz robi to bezprecedensowo. Autor „Polactwa” publikuje nie tylko na swoim blogu, pisze także do innych mediów, dlatego warto „polubić” Ziemkiewicza na Facebooku, aby być na bieżąco informowanym o jego nowych tekstach.

Blog Roberta Gwiazdowskiego – ten blog jest poświęcony w pełni sprawom związanym z gospodarką. Gwiazdowski  to z wykształcenia ekonomista i prawnik (doktor habilitowany nauk prawnych), a obecnie pełni funkcję specjalisty ds. podatków w Centrum im. Adama Smitha. W przeciwieństwie do Ziemkiewicza Gwiazdowski nie pisze tak często i długo, nie ma też tak rozbudowanego warsztatu – nie skupia się na walorach stylistycznych tekstów, w pełni oddając się merytorycznym kontekstom wypowiedzi. Gwiazdowski komentuje poczynania rządu Tuska w sprawie podatków, często je krytykuje, ale konstruktywnie. Autor tej strony reprezentuje liberalne poglądy w kwestii gospodarki. Jeśli interesujecie się rynkiem i ekonomią, polecam.

Blog Marka Migalskiego – europoseł Migalski jest „nowy” w polityce; charakteryzuje się świeżymi, niektórzy mówią, że naiwnymi, poglądami w pewnych kwestiach. Sam przyznaje, że jeszcze w pewnych sprawach jest laikiem i dopiero zbiera doświadczenie, lecz w żaden sposób nie umniejsza to jego wartości jako publicysty. Nie trudno się domyślić, że Migalski również jest komentatorem bieżących wydarzeń politycznych. Ostatnio jest o nim głośno w kontekście listu otwartego do Jarosława Kaczyńskiego (z 22 sierpnia 2010).

Blog Joanny Senyszyn – krótko, z żartem, trafnie i dosadnie. Właśnie tak politykę komentuję europosłanka Joanna Senyszyn. Jak zauważyliście jest to kolejna strona poświęcona polityce. Niestety, ciężko jest od tego tematu uciec, gdyż tyle się dzieje na Wiejskiej i w okolicach.

Blog prof. Jerzego Bralczyka – wchodzę na bloga pana profesora regularnie. Podcasty Bralczyka cieszą się dużą popularnością, moim zdaniem całkowicie słusznie. Prof. Bralczyk opowiada o pewnych problematycznych kwestiach związanych z naszym pięknym językiem polskim, który wielu osobom sprawia nie lada problem. Słuchając wypowiedzi jednego z najpopularniejszych i najwybitniejszych współczesnych językoznawców można podnieść poziom swojej wiedzy i uzupełnić swój zasób językowy. Blog dla ciekawych, ale nie tylko dla polonistów. (W lipcu i sierpniu prof. Bralczyk zrobił wakacyjną przerwę, lecz zapowiedział także, że od września blog ruszy pełną parą.)

Stronice Dukaja – Jacek Dukaj jest moim ulubionym autorem. Autor Lodu na swojej stronie publikuje najróżniejsze teksty – recenzje, eseje, artykuły ukazujące się w mediach, a także materiały audio. Warto zwrócić uwagę na tę stronę, ponieważ Dukaj nie ogranicza się tylko do literatury fantastycznej, bardzo często nawiązuje do klasyki literatury, a także do innych rodzajów sztuki. Stronice zostały stworzone z myślą o fanach pisarza, lecz także nie-fan powinien znaleźć na tej stronie wiele interesujących materiałów i newsów. Stronice nie są zbyt często aktualizowane (a na pewno nie tak często, jak wymienione przeze mnie blogi), lecz zapoznanie się z artykułami już zamieszczonymi na pewno zajmie trochę czasu. Polecam wszystkim fanom literatury i publicystyki na wysokim poziomie.

Esensja – podejrzewam, że zdecydowana większość moich czytelników odwiedza regularnie ten serwis, albo przynajmniej o nim słyszała, lecz mimo to pozwolę sobie powiedzieć parę słów o Esensji. Portal jest aktualizowany często, publikowane są najróżniejsze pod względem tematu recenzje. Regularnie pojawiają się eseje i publicystyka nie-recenzencka, co jest stosunkowo rzadkie na portalach fantastycznych i okołofantastycznych. Za największy plus serwisu uważam jego redaktorów i współpracowników, w gronie których można znaleźć takie nazwiska jak Anna Kańtoch, Michał Foerster czy Konrad Wągrowski, a także serię artykułów autorstwa Jacka Dukaja, Łukasza Orbitowskiego, Wita Szostaka (S.O.D.)

Na zakończenie podam jeszcze kilka adresów, ale już bez omawiania poszczególnych. Regularnie zaglądam także na takie serwisy jak: Wykop, Kopalnia Wiedzy, Poltergeist, Demotywatory czy Facebook. Na pewno warto zajrzeć na te strony i poszerzyć swoje internetowe horyzonty!

Słyszeliście kiedyś o serwisie Wymień książkę? Według mnie to ciekawa inicjatywa. Sam jeszcze nie korzystałem, ale na pewno spróbuję i wtedy utwierdzę się, że warto polecić ten serwis, albo przejadę się na własnej skórze i stracę. Życie może okazać się okrutne!

A wy możecie mi polecić jakieś ciekawe strony?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s