Czy żyjemy w wolnej Polsce?

Kiedyś na te pytanie odpowiadałem bez namysłu, zdecydowanie i pewnie: TAK. Teraz, zagłębiając się w tematykę związaną z transformacją ustrojową mam coraz więcej wątpliwości.

Co dla mnie znaczy „wolna Polska”? Mówiąc to, mam na myśli samodzielne, suwerenne podejmowanie decyzji w sprawach państwowych, bez udziału obcych sił politycznych, i tych jawnych i niejawnych. Chodzi także o kierowanie się przez rządy dobrem państwa i narodu, dbanie o pomyślny rozwój gospodarki, dobrobyt kraju i kontrolowanie bogactwa naturalnego i promowanie kultury, a także pielęgnowanie tradycji. W kontekście  „wolności” należy też wspomnieć o suwerenności względem Unii Europejskiej, choć to temat na zupełnie inny wpis, dlatego całkowicie pominę tę kwestię.

Patrząc na obecną sytuację polityczną i dziesiątki afer: hazardową, paliwową, gruntową, leśną czy związaną ze służbą zdrowia, mam nieodparte wrażenie, że niestety nie liczy się przyszłość i długofalowe plany rozwoju kraju, ale bezrefleksyjne tu i teraz. Zadłużenie kraju rośnie z każdym dniem, niedługo możemy stać się drugą Grecją, a wszystko przez nieudolne działania premiera Donalda Tuska. Ale mniejsza o to, nie będę komentował bieżących spraw politycznych, skupię się raczej na historii.

Dziś na tapetę wezmę Okrągły Stół. Co się wtedy stało z Polską?

Część historyków utrzymuje, że za słaba władza „robotnicza” bała się krwawej rewolucji społecznej, dlatego zdecydowała się podzielić swoimi przywilejami z niezadowoloną opozycją, aby chociaż częściowo mieć wpływ na przemiany w nowej, „wolnej Polsce”. Kolejni badacze twierdzą, że Okrągły Stół był jedynie farsą, przedstawieniem, którego reżyserami byli generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak, podkreślając jednocześnie wielki wpływ Moskwy na przebieg rozmów w Warszawie.

A jak było w rzeczywistości? Ciężko mi stwierdzić jednoznacznie, natomiast wiem jedno: każda z tych wersji jest prawdopodobna i żadnej nie można wykluczyć, podobnie jak nie można wykluczyć hipotezy, że Rosjanie w sposób pośredni lub bezpośredni przyczynili się do katastrofy prezydenckiego samolotu z Lechem Kaczyńskim na pokładzie.

Teraz podam kilka faktów związanych z przełomem lat 80 i 90.

Żołnierze radzieccy, a potem już rosyjscy, stacjonowali na ziemiach polskich do 1993. Do tego samego roku tajni agenci, kontrwywiad  i  wojskowi  z wysokimi stopniami oficerskimi  byli szkoleni w Moskwie. Konstytucja PRL obowiązywała do 1997. Po transformacji ustrojowej zdolność kredytowa była przywilejem byłych członków PZPR, którzy dzięki zgromadzonym przez lata kapitałom, mieli fundusze na wykupowanie fabryk i zakładów. To także byli działacze partii zakładali nowe firmy: telewizje, radia, centrum badania opinii publicznej, gazety, dzięki którym mieli ogromny wpływ na społeczeństwo.

Blokowano także ustawy godzące w byłych PZPR-owców, nie doszło przecież do lustracji, którą przygotował Antoni Macierewicz, a za którą nawoływał Janusz Korwin-Mikke. Obalono rząd Jana Olszewskiego, gdy nie było to na rękę pewnej grupie – z resztą pisałem już kiedyś o tym, także zapraszam do zapoznania się z wpisem „Nocna zmiana” (to także tytuł filmu dokumentalnego, polecam).

Więc czym był Okrągły Stół? Mądrzejsi ode mnie nad tym głowią się nie od wczoraj, dlatego zapraszam do obejrzenia kilku materiałów związanych z tym wydarzeniem. Najpierw polecam obejrzeć dokument produkcji Telewizji Polskiej nakręcony w ramach programu Misja Specjalna:

Poniżej fragment filmu „Słowa Prawdy”, w którym Andrzej Gwiazda i Krzysztof Wyszkowski opowiadają o porozumieniu w Magdalence oraz o Okrągłym Stole.

A na koniec jeszcze raz Krzysztof Wyszkowski:

A co wy sądzicie o Okrągłym Stole?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s