Europa stoi w ogniu

W Europie Zachodniej coraz częściej ludzie demonstrują na ulicach. W przeciągu tygodnia czy dwóch strajki odbyły się w Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech i w Polsce. Te wystąpienia mają podłoże ekonomiczne – cięcie wydatków socjalnych czy podnoszenie wieku emerytalnego wzbudzają ogólną niechęć społeczeństwa, które niezadowolone wychodzi na ulice, aby wykrzyczeć swoje racje.

Palenie koszy na śmieci w centrum Barcelony podczas strajku generalnego związków zawodowych. (AFP/ Getty Images / Josep Lago)

Czym to się skończy? Podejrzewam, że jedynie powierzchownymi reformami i zaspokojeniem żądań protestujących, ergo nie odbędą się potrzebne reformy finansów publicznych. Fala strajków jasno i dobitnie ukazuje ogromny problem społeczny w UE, a mianowicie przyzwyczajenie ludzi do życia na wysokim poziomie za „nic nie robienie”.

W tych wystąpieniach ulicznych dużą rolę odgrywają związki zawodowe, które potrafią umiejętnie wykorzystać swoje siły i domagać się „godnej płacy i życia tu i teraz”. Nie liczą się przyszłe pokolenia i gruntowna reforma finansów, ważne by mało pracować, a dużo dostawać.

W tym miejscu znajdują się zdjęcia z fali strajków w Europie. Zapraszam do ich obejrzenia. Oprócz tego zachęcam do zapoznania się z dokumentem Johna Stossela:

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Europa stoi w ogniu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s