Początek świata

Świat powstał w 7 dni? A może istniał od zawsze? Wyłonił się z Chaosu i przyjął znaną nam dziś strukturę? A może nigdy się tego nie dowiemy? Co jest w takim razie ważniejsze, dążenie do celu czy osiągnięcie go? Czy w ogóle jesteśmy w stanie osiągnąć pełnię wiedzy? Czy możemy mieć absolutną pewność co do naszych tez i wyników badań?

W co mamy wierzyć? W kreacjonistyczną wizję powstania świata czy w racjonalne podejście do tego tematu?

Zapraszam do obejrzenia materiału Nationale Geographic pt. Czysta Nauka – Wszechświat Hawkinga.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Początek świata

 1. Atavus pisze:

  Oglądałem ten odcinek Czystej Nauki już jakiś czas temu, lubię słuchać i czytać Hawkinga. Jest to bardzo interesująca tematyka, w internecie można znaleźć sporo ciekawych materiałów. Ja poleciłbym filmik jak istota wszechświata postrzegana była na przestrzeni wieków, poniżej pierwsza z 10 części:

  a także rozważania prof. Michio Kaku:

  http://archiwum.wiz.pl/1997/97021900.asp

  Ja osobiście uważam, że teoria Wielkiego Wybuchu jest jak najbardziej prawdopodobna, co zresztą potwierdzają dotychczasowe odkrycia. Oczywiście odpowiedź na jakieś pytanie rodzi kolejne, więc ciężko stwierdzić, czy kiedykolwiek można będzie zdobyć pełnię wiedzy. Naukowcy nie są nieomylni, na przestrzeni dziejów wiele teorii wydających się nie do podważenia musiało ustąpić kolejnym. Jednak na podstawie obecnego stanu wiedzy można stwierdzić, że wszechświat miał swój początek w Wielkim Wybuchu i nie widzę naukowych podstaw, żeby zakładać, że jest to teoria błędna. Równocześnie nie kłóci się to z możliwością istnienia aktu stworzenia przez jakąś istotę wyższą.

 2. Zarówno Kaku jak i Howking, w niektórych swoich pomysłach bardziej wykazują się bujna wyobraźnią, choć głownie Kaku, przed Howkingiem jednak czapki z głów za niektóre z jego odkryć.

  Co do teorii Wielkiego Wybuchu… kilka pytań :).
  1) Wybuchło co?
  2) Co było przed? Pustka?
  3) Jeżeli była pustka.. to skąd się wzięło „coś” co wybuchło…
  4) Jeżeli wybuchło raz… to czy możliwe jest że coś takiego obok nas się również zdarza?
  5) Co jest za granicą wszechświata? Czy są inne Wielkie Wybuchy?
  6) Wiecie o tym, że wszystkie obecne sprawdzone teorie naukowe nie „działają” we wczesnym wszechświecie? Nie mamy w tej układance żadnego pojęcia o grawitacji.. w sumie, to nawet nie wiemy czym jest grawitacja…

  Tak samo jak kiedyś, wiedza potwierdzała daną teorie, tak samo nawet za parę lat, może się okazać, że model standardowy, teoria wielkiego wybuchu etc, to tylko przybliżenia…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s