Śluby panieńskie – hit czy kit?

Przejdę od razu do rzeczy – ten film, na pewno zyska sobie zdecydowanie mniej zwolenników niż krytyków. Wprawdzie nie świadczą o tym wyniki z polskiego box office’u, ponieważ jak na razie „Śluby panieńskie” po 17 dniach emisji zajmują pierwsze miejsce rankingu – po dwóch i pół tygodnia  film obejrzało prawie 700 tys. widzów, i zarobił grubo ponad 10 mln złotych.

Czy warto obejrzeć „Śluby panieńskie”?

Tak, ale polecę go tylko tym, którzy lubią filmy kostiumowe, poezję i samego Fredrę. Stroje, muzyka i klimat „Ślubów panieńskich” zdecydowanie zachęcają do odwiedzenia kina. A po połączeniu z humorem zaprezentowanym przez Hrabiego, powstaje miks nietuzinkowy. Wisienką na torcie jest gra trzech aktorów odtwarzających pierwszoplanowe role męskie: Macieja Stuhra (Gustaw), Borysa Szyca (Albin) oraz Roberta Więckiewicza (Radost).

Zdecydowanie gorzej wypadły postacie kobiece: Anna Cieślak wcieliła się w rolę Anieli, Klarę zagrała Marta Żmuda-Trzebiatowska, a Dobrójską Edyta Olszówka. Wszystkie trzy aktorki nie potrafiły ożywić swoich postaci, odgrywały je schematycznie, bez przekonania. Najgorzej wypadła Anna Cieślak, najlepiej zaś Żmuda-Trzebiatowska, która z pewnością przyciągała swym powalającym uśmiechem męską część widowni. Jednak uroda to nie wszystko.

Koncept Bajona również zasługuje na słowa uznania, lecz nie mogę o nim opowiedzieć, aby nie wyjawić zbyt wiele o „Ślubach panieńskich”. Powiem jedynie, że byłem pozytywnie zaskoczony pomysłem reżysera – dodaje on wiele uroku produkcji. Produkcji średniej, ale trzymającej poziom.

Jestem trochę zaskoczony lawiną krytyki tego filmu – szczególnie, gdy ktoś argumentuje ją tymi lub podobnymi słowami: „świetna komedia przerobiona na tandetny film”. Watro zaznaczyć, że „Śluby panieńskie” są bardzo bliskie swojemu pierwowzorowi – dialogi, postacie, krajobraz, wszystko to zostało żywcem przeniesione z kart komedii na ekran. Jakim więc to sposobem, tak wierne dzieło tak drastycznie odbiera od oryginału? Mam wrażenie, że część osób oceniało tę produkcję bardzo niesprawiedliwie i źle dobrało kryteria oceny.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s