Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dzisiejszy dzień jest świętem państwowym – mamy uczcić pamięć o Żołnierzach Wyklętych, o osobach które mimo zakończenia II wojny światowej, nie złożyły broni i walczyły z sowietyzacją państwa polskiego. Ostatni bojownik o niezależne państwo polskie – Józef „Lalak” Franczak zginął w Piaskach k/Lublina 21 X 1963 r. Żołnierze Wyklęci rekrutowali się z szeregów AK, NSZ, WiN, WiS i innych organizacji podziemnych.

Źródło

Przez cały okres Polski Ludowej był to niewygodny temat dla władzy, dlatego nie uczono o tym w szkołach, nie pisano o tym prac naukowych – sprawa była tuszowana, jak zbrodnia w Katyniu. Po 1989 r., gdy Polska uzyskała „niepodległość”, Żołnierze Wyklęci zaczęli być tematem, o którym było można mówić bez groźby zamknięcia w policyjnym areszcie. W 2011 roku niewiele osób ma świadomość co określenie „Żołnierze Wyklęci” oznacza, dlatego rząd polski podjął słuszną decyzję i ustanowił nowe święto państwowe, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obecnie funkcjonuje wiele stron internetowych poświęconych temu zagadnieniu, spośród nich chciałbym wam polecić jedną: http://podziemiezbrojne.blox.pl. Można znaleźć tam mnóstwo informacji dotyczących Żołnierzy Wyklętych, a także wiele fotografii.

W związku z tym tematem zapraszam również do zapoznania się z twórczością Andrzeja Kołakowskiego, który wiele ze swych piosenek poświęcił przeciwnikom sowietyzacji. Z resztą niemal cała jego twórczość związana jest z historią Polski.

Zapraszam także wysłuchania nagrania fragmentu procesu sądowego mjra Łupaszko, jednego z najsłynniejszych Żołnierzy Wyklętych.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s