66. rocznica bitwy o Berlin – 16 IV 1945

16 kwietnia 1945 r. Związek Radziecki rozpoczął atak na stolicę III Rzeczy. Hitlerowskie Niemcy od dawna były w głębokiej defensywie, bez szans na zwycięstwo w konflikcie, który sami rozpoczęli. Atak na Berlin był ważny z kilku względów – strategicznych, gdyż od stycznia 1945 w bunkrze pod Kancelarią Rzeczy była główna kwatera Wehrmachtu, a także ideologicznych. Zdobycie stolicy Niemiec było kwestią prestiżu, dlatego komunistyczny dyktator ZSRR, Józef Stalin, zebrał blisko 2,5 mln żołnierzy, ponad 7 tys. samolotów i 6 tys. czołgów, a także ponad 40 tys. dział artyleryjskich. Zwycięstwo nad Hitlerem było niemal przesądzone.

Bitwa o Berlin trwała do 2 maja 1945 i zakończyła się sukcesem Związku Radzieckiego. Ciekawe i rzetelne opisy tej bitwy można znaleźć w kilku miejscach, polecam szczególnie te artykuły:

Ale przede wszystkim chciałbym polecić jeden z odcinków Sensacji XX wieku, w którym Bogusław Wołoszański opowiada o ostatnich latach wojny, a także o natarciu Związku Radzieckiego na III Rzeszę:

Dodatkowo zachęcam do obejrzenia filmu dokumentalnego wyprodukowanego dla History Channel z serii The Lost Evidence: Battle of Berlin.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “66. rocznica bitwy o Berlin – 16 IV 1945

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s