72. rocznica wybuchu wojny polsko-niemieckiej

72 lata temu II Rzeczpospolita została zaatakowana przez III Rzeszę. 1 września 1939 r. rozpoczął się zmasowany atak żołnierzy niemieckich na oddziały polskie. 3 dni później, czyli 3 IX, wojnę Niemcom wypowiedziały Wielka Brytania i Francja, a sam konflikt nabrał międzynarodowej wagi. Niestety nie doszło do zbrojnej interwencji naszych zachodnich sojuszników. 17 IX na terytorium Rzeczpospolitej wkroczyła Armia Czerwona Związku Radzieckiego, co ostatecznie przesądziło o wyniku polskiej wojny obronnej.

W czasie II wojny światowej nastąpiła eksterminacja elity polskiego społeczeństwa – intelektualistów, ziemian, przedsiębiorców, oficerów Wojska Polskiego, urzędników, duchownych. Wymordowanie inteligencji doprowadziło do załamania się ciągłości intelektualno – kulturowej II Rzeczpospolitej. Po zakończeniu tego konfliktu niestety nie została ona odbudowana.

Nie będę jednak przypominał smutnej i przygnębiającej historii września 39. roku. Zamiast tego przedstawię świetną animację Platige Image w reż. Michała Dziekana pt. TRIBUTE TO STEFAN STARZYŃSKI – 39/89 Zrozumieć Polskę

Chwała Bohaterom!

Zapraszam także do obejrzenia wrocławskiego koncertu L.U.C-a (Łukasza Rostkowskiego) poświęconego pamięci tragicznej historii lat 1939-1989.  To 50-cio lecie jest dla mnie najsmutniejszym i zarazem najgorszym okresem w tysiącletnich dziejach naszego państwa. Polska była wtedy pod pozorem wolności uprzedmiotowiona, dokumentnie niszczona, panował permanentny kryzys gospodarczy, a wolność była jedynie na papierze. Musimy pamiętać o tamtych latach, aby w przyszłości nie popełnić tego samego błędu i ponownie stać się strefą wpływów Związku Radzieckiego.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “72. rocznica wybuchu wojny polsko-niemieckiej

 1. maquis pisze:

  W historii przyjęło się w wypadku konfliktów podawać jako pierwszego agresora, zatem jeśli mowa o wrześniu ’39 to raczej wojna niemiecko-polska. ;-)

  • sienio pisze:

   Zgadzam się z zasadą, o której mówisz, ale tylko wtedy, gdy w konflikt nie jest zaangażowana Polska. Nasza historiografia jest polskocentryczna, dlatego u nas niemal zawsze podaje się Polskę jako pierwszą.
   Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi, dopiero twój komentarz zachęcił mnie do przejrzenia pod tym kątem kilku książek :) One jednak utwierdziły mnie w przekonaniu, że to była wojna polsko-niemiecka, a nie niemiecko-polska.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s