Magiczne przesilenie zimowe

Na półkuli północnej dzisiejszy dzień jest najkrótszym dniem w roku. W Polsce Słońce góruje nad horyzontem niewiele ponad 7 godzin – zależnie od szerokości geograficznej obserwatora. Obecnie fakt ten ma znikome znaczenie, w istocie niewielu ludzi interesuje, kiedy jest najdłuższy albo najkrótszy dzień/noc w roku. Jednak dla antycznych cywilizacji tego typu zdarzenia astronomiczne – równonoce i przesilenia, miały ogromne znaczenie. Powszechnie kojarzono je z magią.

Przesilenie zimowe jest magiczne dla wielu kultur, w tym np. perskiej, rzymskiej, słowiańskiej czy chrześcijańskiej. Z tej okazji w starożytnym Rzymie organizowano kilkudniowe uroczystości na część boga Saturna, a na terenach zamieszkałych przez Słowian świętowano początek nowego roku kalendarzowego, wegetacyjnego i liturgicznego. Święto Godowe dla naszych praprzodków było jednym z najważniejszych świąt w całym roku.

Ta data jest jedną z najistotniejszych także dla kultury chrześcijańskiej – 25 dzień grudnia, kilka dni po przesileniu, narodził się przecież Jezus Chrystus. Dzień narodzin Syna Boga nie został ustalony (ważne: ustalony) przypadkowo. Gdy chrześcijaństwo stało się religią panującą w Imperium Rzymskim, musiało przeciwdziałać innym kultom. Jeden prawdziwy Bóg nie dopuszczał możliwość wiary w inne bóstwo, niż on sam, dlatego zaczęła się powolna degradacja tradycyjnych kultów. „Ofiarą” tych działań stał się bardzo popularny w Rzymie perski bóg Mitra – Bóg Słońca, Sol Invictus (Słońce Niezwyciężone), Kosmokratos (Władca Kosmosu), którego narodziny czczono 25 grudnia.

W IV wieku naszej ery prawdopodobnie Juliusz I zarządził, że dniem narodzin Chrystusa będzie 25 grudnia. Data ta została wybrana z kilku powodów:

  • jest to data magiczna (ze względu na przesilenie),
  • 25 świętowano urodziny Mitry, „konkurencyjnego” boga, często porównywanego do Jezusa,
  • w Rzymie obchodzono w tym czasie Saturnalia, kilkudniowe bardzo radosne święto na cześć Saturna,
  • na podstawie informacji zawartych w Biblii.

Chrześcijaństwo było powszechnie znane z faktu, że swoje święta organizowało w miejsce uroczystości pogańskich. Celem takich działań było przede wszystkim zneutralizowanie kultów pogańskich i ewolucyjne zastąpienie ich świętami chrześcijańskimi. Najlepszym przykładem tego typu działania jest właśnie dzień narodzin Chrystusa.

Magiczne liczby, daty czy wydarzenia astronomiczne to bardzo wdzięczny i interesujący temat. Dlatego jeszcze nie raz poruszę te zagadnienia na swoim blogu. A tym czasem:

Wszystkim moim czytelnikom życzę wesołych świąt narodzenia Jezusa Chrystusa i boga Mitry. Niech słowiański nowy rok przyniesie wam samych sukcesów, a Saturn ma was w swojej opiece!

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Magiczne przesilenie zimowe

  1. Izabela pisze:

    Pierwotnie Słowianie świętowali przesilenie zimowe właśnie w dniu przesilenia z 21XII na 22XII, nie wprowadzaj ludzi w błąd. 25 XII nie jest datą przesilenia zimowego! Poczytaj dokładnie. Ale to bardzo budujące, że są ludzie tacy jak Ty, którzy szerzą wiedzę na temat słowiańskich tradycji. Polska zachłysnęła się zachodem a tak na prawdę nie wiemy nic o kulturze ziem, z których się wywodzimy. Pozdrawiam ciepło i Wesołych Świąt :-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s